Гонартроз (деформуючий остеоартроз колінного суглобу)

Гонартроз (деформуючий остеоартроз колінного суглобу) – дегенеративне захворювання, що характеризується прогресуючим зношуванням хрящового прошарку колінного суглоба. Відбувається зміна осі нижньої кінцівки на рівні колінного суглобу, що веде до патологічного перерозподілу навантаження між його зовнішніми та внутрішніми ділянками. В наслідок перевантаження одного із відділів суглобу виникає ускорення стирання хряща та повним розрушенням його.

З приходом ери ендопротезування вважалося що проблему вирішено. Однак пройшло 10-20 років проаналізувавши результати незадовільні результати, зрозуміли що імплант всетаки чужорідне тіло і при ряді ускладнень до тяжкої інвалідності. Але нажаль зворотньої дороги не має. Дані про виживаємість тотального ендопротезування колінного суглобу свідчать на користь необхідності пошуку органозберігаючих малоінвазивних методик.

Міський ортопед травматолог Сухоставець Володимир Олександрович, на базі КНП «Міська центральна клінічна лікарня» СОР, запровадив в практику видозмінену високу відкриваючу остеотомію велико-гомілкової кістки з застосуванням малоінвазивних артроскопічних методів.

Ця операція націлений на нормалізацію співвідношень поверхонь суглобів і для поліпшення кровообігу в кісткових тканинах. При цьому з ураженого суглоба знімається навантаження і перекладається на здоровий, що забезпечує стабільність функцій.
Корегуюча остеотомія виконується наступним чином: через невеликий розріз частково перетинається (остеотоміюється) великогомілкова кістка в верхній, виправляється деформація і зона остеотомії фіксується в правильному положенні сучасним фіксатором. Зрощування зони остеотомії, як правило, настає через 10-12 тижнів. Спортивні навантаження можливі через 6 місяців після операції. Перед цим проводиться артроскопічна ревізія колінного суглобу, з видаленням пошкоджених тканин, мікротунелізацією зон хондромаляцій (відсутність хряща).

Показання до корегуючої остеомії:

– вроджена деформація нижніх кінцівок;
– деформація після захворювання (рахіт, хвороба Педжета і т.д.);
– деформація після порушення росту кінцівок (хвороба Блаунта, пошкодження зон росту при травмах і т.п.);
– деформації після неправильних зрощень при травмах (посттравматичні деформації);
– артрозні ураження одного компонента (латерального або медіального відділів) колінного суглоба;
– компенсація нестабільності зв’язкового апарату колінного суглоба.
Завдяки даної операції десятки жителів нашого міста змогли відкласти операцію- тотальне ендопротезування на 10-15 років.